top of page

מאגרי מידע

ארכאולוגיה קלאסית

(יוון ורומא)

 

אמפוראוס

מסד הנתונים המקוון של ה-"Bulletin Amphorologique" מ-Revue des études grecques

 

עמודים עתיקים 

אוסף זה מרכיב מודלים תלת מימדיים של עמודים עתיקים במטרה לשחזר את עקרונות הבנייה הבסיסיים שלהם.

נמלים עתיקים בים התיכון

בהתבסס על הנמלים העתיקים והערים הפעילות ואזרחי הים התיכון, ייתכן שיתחיל המיפוי, הרישום והבלטה של הזהות התרבותית המקומית. במקביל, ניתן לשפר את שימור הים ושמירה על השלום. הים, המחלק ומאחד, הוא הנושא והבסיס לשינויי האקלים. מכיוון שהנמלים והערים העתיקות של הים התיכון הם הגורמים הבסיסיים לפעילויות שמבצעים האזרחים הפעילים, אלה האחרונים, אם הם קשורים ומשתפים פעולה, עשויים להתחיל את החזרה והלידה מחדש כעת.

 

אתר בתי הכנסת של בורנבלום ארץ ישראל

המטרה העיקרית של אתר בתי הכנסת בורנבלום ארץ ישראל היא להציג את עולם בתי הכנסת מארץ ישראל עבור המלומד, הסטודנט והדיוט.  אתר זה מספק מידע כגון הפניות ביבליוגרפיות, מיקום גיאוגרפי, תמונות, תוכניות ותיאורים קצרים של בתי כנסת עתיקים מהתקופות הרומית והביזנטית בארץ ישראל.  הוא גם מציג מידע על בתי כנסת נבחרים בעלי משמעות היסטורית מימי הביניים ועד תחילת המאה ה-20.  אתר זה יתעדכן כל הזמן, כולל חדשות המחקר הרלוונטיות האחרונות ועבודות מדעיות. חיפוש של הפניות ביבליוגרפיות נמצא כעת בהכנה.

תחרויות מחוברות בעולם הפוסט-קלאסי

כלי מחקר מקוון מתפתח כדי להקל על חקר רשתות אגוניסטיות בעולם הפוסט-קלאסי העתיק. זה חלק מפרויקט מחקר רחב יותר על ההיסטוריה של פסטיבלים אתלטיים ואגוניסטיים אחרים משנת 300 לפנה"ס עד 300 לספירה. (ראה לעיל תחת אודות). אתר זה נועד לספק מסד נתונים אינטואיטיבי של התחרויות הרבות של העולם היווני, ושל הספורטאים, המבצעים והמשתתפים האחרים בתחרויות אלו. (מתוך תיאור באתר)

 

אטלס דיגיטלי של האימפריה הרומית (DARE)

מפה אינטראקטיבית מלאה ומסד נתונים עורפי עם נתונים על כמעט 30,000 מקומות עתיקים, מתארחים ומנוהלים על ידי המרכז למדעי הרוח הדיגיטליים, אוניברסיטת גטבורג, שוודיה.

​​

ה-Digital Classicist Wiki רשימה נוכחית של פרויקטים

דפים אלו נועדו לספק מידע תמציתי על פרויקטים המיישמים טכנולוגיות מחשוב על מחקר היסטורי קלאסי/עתיק. אם אתה יודע על פרויקט רלוונטי כלשהו, אנא אל תהסס להוסיף אותו לרשימה וליצור דף עם הכותרת, כתובת האתר ותיאור קצר.

גני האימפריה הרומית

GRE שואפת להביא את הידע של ארכיאולוגיה של הגנים הרומיים מתוך כתבי עת ארכיאולוגיים מקומיים וספרים מודפסים למשאב גישה פתוח בחינם בפורמט עקבי המספק לחוקרים, סטודנטים ואנשי מקצוע גישה גלובלית לעדויות מכל הסוגים לתרבות הגנים העתיקה.

Kerameikos.org

Kerameikos.org הוא פרויקט שיתופי המוקדש להגדרת המושגים האינטלקטואליים של כלי חרס בעקבות העקרונות של נתונים פתוחים מקושרים וגיבוש אונטולוגיה לייצוג ושיתוף נתונים קרמיים על פני מערכות נתונים שונות. בעוד שהפרויקט מתמקד בעיקר בהגדרת מושגים בתוך כלי חרס יווניים עם דמויות שחורות ואדומות, Kerameikos.org ניתן להרחבה לקראת הגדרת מושגים בתחומים אחרים של לימודי קדרות.

אוסף העזר הלאומי הרומי: ספר יד

אוסף העיון הלאומי הבריטי לקדרות מהתקופה הרומית

דרכים רומיות ואבני דרך ביהודה/פלסטינה

בשנת 1970 הוקמה ועדת אבני הדרך הישראלית (IMC) על ידי מרדכי גיחון כסניף של האוצר הבינלאומי של הקורפוס המיליאריורום. מטרת הוועדה הייתה להרכיב, ללמוד ולהכין לפרסום את כתובות אבני הדרך שנמצאו בישראל. כמו כן, התכוון ה-IMC לבצע סקר שיטתי של כל השרידים הקיימים הקשורים לכבישים, על מנת לספק תמונה מקיפה של רשת הדרכים הרומית בישראל. במשך כמעט 40 שנה את עבודת השדה והמחקר של הוועדה הובילו ישראל רול ובנימין אייזיק יחד עם חוקרים נוספים.  

מקדשים של העולם הקלאסי

פרויקט זה מפתח מסד נתונים דיגיטלי הניתן לחיפוש של מקדשים (מוגדרים באופן רופף) שנבנו בעולם הקלאסי (מוגדר גם באופן רופף).

מסד הנתונים מספק את היכולת להוריד את הנתונים או למפות את הערכים הללו עם נתוני מיקום.

מסד נתונים איקונוגרפי של מכון ורבורג

אוסף עשיר וצומח של נתונים ותמונות איקונוגרפיות מרחבי העולם ומתקופות שונות.

 
 
bottom of page