top of page

מאגרי מידע

כללי

 

פרויקט ATHAR

פרויקט סחר בעתיקות ומורשת אנתרופולוגיה (ATHAR) הוא מחקר חקירתי בראשות אוסף של אנתרופולוגים ומומחי מורשת החופרים בעולם התחתון הדיגיטלי של סחר בינלאומי, מימון טרור ופשע מאורגן.

האכדי של עולם הפסחא והים התיכון

AEMW הוא פרויקט מתמשך שמטרתו להפגיש בין מהדורות למטות ניתנות לחיפוש ותרגומים של טקסטים ארכיוניים שנכתבו בכתב יתדות אכדי ממגוון רחב של אתרים במזרח הים התיכון.

מכתבי עמארנה

המהדורה המקוונת של מכתבי עמארנה שמה לה למטרה להפוך תעתיקים, תרגומים ומילון מונחים של המכתבים והטקסטים המנהליים לזמינים הן לחוקרים והן לציבור הרחב. בשלב זה, הפרויקט כולל 218 טקסטים. מספר זה מייצג את ההתכתבות אל ומלכי הלקוחות של מצרים בלבנט, למעט המכתבים שנשלחו מפניקיה. בעדכון הבא שלנו, נוסיף את המכתבים מפניקיה. בעדכון הסופי שלנו, נוסיף את ההתכתבויות אל וממנה "המעצמות הגדולות" וכן את הטקסטים האדמיניסטרטיביים הקשורים להתכתבות זו.

מיקומים עתיקים: מאגר של אתרים ארכיאולוגיים

זהו אוסף של סימני מקום של מיקומים מעניינים מבחינה ארכיאולוגית של העולם העתיק. הרשימה מתעדכנת ומתרחבת כל הזמן כדי לתת לכל מי שמתעניין בארכיאולוגיה והיסטוריה את האפשרות לחפש את הקואורדינטות של האתרים הרלוונטיים. מיקומים נכללים אם הם היו קיימים לפני 476 לספירה בעולם הישן (סוף האימפריה המערבית-רומית) ולפני 1492 לספירה בעולם החדש (גילוי מחדש של העולם החדש).

נמלים עתיקים בים התיכון

בהתבסס על הנמלים העתיקים והערים הפעילות ואזרחי הים התיכון, ייתכן שיתחיל המיפוי, הרישום והבלטה של הזהות התרבותית המקומית. במקביל, ניתן לשפר את שימור הים ושמירה על השלום. הים, המחלק ומאחד, הוא הנושא והבסיס לשינויי האקלים. מכיוון שהנמלים והערים העתיקות של הים התיכון הם הגורמים הבסיסיים לפעילויות שמבצעים האזרחים הפעילים, אלה האחרונים, אם הם קשורים ומשתפים פעולה, עשויים להתחיל את החזרה והלידה מחדש כעת.

הספרייה הדיגיטלית של העולם העתיק

קבל גישה למגוון חומרים אקדמיים הרלוונטיים לחקר העולם העתיק.

מרכז מיפוי העולם העתיק

המרכז למיפוי העולם העתיק, בשיתוף המכון לחקר העולם העתיק באוניברסיטת ניו יורק, מחפש גילויי עניין ממפתחי אינטרנט עצמאיים וחוזים המעוניינים בפרויקט קטן להחלפת צופה מקוון עבור מה שנקרא "פיטינגר מפה" של העולם הרומי. אפליקציית האינטרנט הנוכחית של HTML+JavaScript נמצאת בייצור באינטרנט מאז 2011, ומספקת ממשק "פאן וזום" חלק לתמונת רסטר של המפה, עם שכבות SVG הניתנות להחלפה המדגישות תכונות נושאיות. שירותי אריחי רסטר הוטמעו באפליקציה באמצעות אפליקציית שרת Djatoka החינמית והפתוחה, אשר כעת הושבתה.

APAAME: ארכיון צילומי אוויר לארכיאולוגיה במזרח התיכון

APAAME הוא פרויקט מחקר ארוך טווח שנוסד על ידי דיוויד קנדי ומבוסס באוניברסיטת שפילד (1978-1990 ולאחר מכן באוניברסיטת מערב אוסטרליה (1990-2015). בשנת 2015 עבר לאוניברסיטת אוקספורד (בית הספר לארכיאולוגיה). מאז 1998 הוא מנוהל על ידי פרופסור דיוויד קנדי וד"ר רוברט בוולי. הפרויקט נועד הן לפתח מתודולוגיה המתאימה לאזור, לגלות, לתעד, לנטר ולהאיר את היסטוריית ההתנחלויות במזרח הקרוב. הארכיון כולל כיום למעלה מ-115,000 תמונות ומפות (בעיקר אוויריות), שרובן מוצגות באתר פליקר של הארכיון.

ארכיון המחלקה לעתיקות פלסטין חובה (1919 - 1948)
ארכיון רשות העתיקות (ר"ע) נכנס לפרויקט הממשלתי של "העצמת יסודות ומורשת לאומיים", במטרה לשמר ודיגיטציה של החלק המנדטורי הבריטי. מטרת הפרויקט היא לאפשר לציבור הרחב בארץ ובעולם גישה לנתונים ייחודיים אלו. פרויקט הדיגיטציה כולל בראש ובראשונה שימור פיזי של הקבצים השונים, הכוללים טקסטים בכתב יד ובמכונת כתיבה, תצלומים, מפות ותוכניות המופיעות על מגוון ניירות, לרבות חסין שומן, אורז, שבלונות ועוד.

אתר בתי הכנסת של בורנבלום ארץ ישראל

המטרה העיקרית של אתר בתי הכנסת בורנבלום ארץ ישראל היא להציג את עולם בתי הכנסת מארץ ישראל עבור המלומד, הסטודנט והדיוט.  אתר זה מספק מידע כגון הפניות ביבליוגרפיות, מיקום גיאוגרפי, תמונות, תוכניות ותיאורים קצרים של בתי כנסת עתיקים מהתקופות הרומית והביזנטית בארץ ישראל.  הוא גם מציג מידע על בתי כנסת נבחרים בעלי משמעות היסטורית מימי הביניים ועד תחילת המאה ה-20.  אתר זה יתעדכן כל הזמן, כולל חדשות המחקר הרלוונטיות האחרונות ועבודות מדעיות. חיפוש של הפניות ביבליוגרפיות נמצא כעת בהכנה.

הדפסות מקדימות של ספרייה דיגיטלית של כתב יתדות

CDLI שמחה להציג כאן את תוצאות המחקרים שנמצאים בתהליך שהוגשו, להכללה בסדרת טרום-דפוס בהנחיית הפרויקט, על ידי מומחים בתחומים הקשורים לאשורולוגיה וארכיאולוגיה של המזרח הקדום. אנו צופים שמאמרים אלה בצורתם הסופית יהיו זמינים בסופו של דבר בכתבי עת (במקרים מסוימים שלנו) או בכרכים ערוכים; או יישאר, לפי העדפת המחברים, לא פורסם במובן הפורמלי, כך שזה עשוי להיות מקום סופי לעבודה שאחרת עשויה להישאר ללא תשומת לב בשטח. מחברים המעוניינים להגיש תרומות ל-CDLP צריכים להיות מודעים באופן כללי למדיניות העריכה של כתבי העת  CDLJ  &  CDLB ; בעוד שהגשות באנגלית עדיפות, CDLP, עם זאת, מקבלת הדפסות מקדימות בשפות העיקריות האחרות של תקשורת אקדמית

האטלס הארכיאולוגי הדיגיטלי של ארץ הקודש

The Digital Archaeological Atlas of the Holy Land (DAAHL) is an international project that brings together experts in information technology including Geographic Information Systems (GIS) and the archaeology of the Holy Land (modern Israel, Palestine, Jordan, southern Lebanon, Syria and the חצי האי סיני) כדי ליצור את האטלס הדיגיטלי המקוון הראשון של האזור המקודש לשלוש הדתות המונותאיסטיות הגדולות - יהדות, נצרות ואיסלאם. באמצעות הכוח של מערכות מידע מרחביות כמו גוגל מפות ו-Google Earth, GIS, עשרות אלפי האתרים הארכיאולוגיים המתועדים באזור - מהתקופות הפרהיסטוריות הנידחות ועד תחילת המאה ה-20 - יוכנסו למאגר מידע מקיף יחד עם האתר מפות, תצלומים וחפצים. התוכן ההיסטורי והארכיאולוגי לפרויקט זה יפותח על ידי צוות של למעלה מ-30 חוקרים בינלאומיים הפועלים באזור, שיסייעו לספק את הנתונים המשמשים ליצירת האטלס. אתר זה ותכניו ישמשו כאב-טיפוס "צומת ידע" של רשת אטלס ארכיאולוגי דיגיטלית מקיפה יותר לאזור הים התיכון.

נתונים גיאוגרפיים לאתרים ארכיאולוגיים עתיקים במזרח הקרוב

ניתן להוריד כאן סט ראשוני של סמנים (ANE.kmz) עבור Google Earth של מבחר האתרים הארכיאולוגיים החשובים ביותר במזרח הקדום.

ג'ורן

חפש במיליוני מאמרים, פרקים ותיזות אקדמיות בחינם.

פרויקט הקרמיקה הלבנטינית

אתר אינטרנט פתוח ואינטראקטיבי המתמקד בקרמיקה שהופקה בלבנט מהתקופה הנאוליתית (בערך 5500 לפנה"ס) ועד לתקופה העות'מאנית (בערך 1920 לספירה). כאן אתה יכול לשלוח ולמצוא מידע - בין אם פורסם זמן רב או שהתגלה לאחרונה - על מוצרי קרמיקה, צורות, כלים ספציפיים, ניתוחים מדעיים, אתרי כבשנים וכרונולוגיה. ה-LCP מקל על גישה, שיתוף, שימוש ושיפור נתונים, לקשר בין חוקרים ולטפח מחקר שיתופי.

OAI Open Art Images

OAI הוא מנוע חיפוש והדמיה לתמונות ברזולוציה גבוהה של יצירות אמנות - מכל רחבי העולם ומכל תקופה בהיסטוריה - השייכות לרשות הציבור או לסוג של רישיון Creative Commons המאפשר שימוש חוזר בהן. כל התמונות מגיעות עם מידע מפורט, הרלוונטי להבנת ההקשר ההיסטורי והתרבותי שלהן ואשר מודיע למשתמש על מיקומו הנוכחי, המקור והרישיון.

 

OldMapsOnline

OldMapsOnline התפתח מתוך אהבה להיסטוריה ומורשת של מפות ישנות. הפרויקט החל כשיתוף פעולה בין Klokan Technologies GmbH, שוויץ ו-The Great Britain Historical GIS Project המבוסס באוניברסיטת פורטסמות', בריטניה הודות למימון מ-JISC. מאז ינואר 2013 הפרויקט משופר ומתוחזק על ידי מתנדבים והצוות של Klokan Technologies GmbH בזמנם הפנוי.

OrientLab-Web Projects

OrientLab.net הוא אתר מחקר על הארכיאולוגיה של המזרח הקדום ועל מתודולוגיות חדשות לחקר חברות עתיקות וסביבותיהן. האתר מנוהל על ידי היו"ר לארכיאולוגיה של המזרח הקרוב  המחלקה להיסטוריה ותרבויות ,  אוניברסיטת בולוניה  ופתוחה לשיתוף פעולה עם כל החוקרים והסטודנטים. העורך הוא  Nicolò Marchetti , מנהל האתר הוא סילבנו ברטוסה, מעצב האינטרנט הוא  ולנטינה אוררו . בין פרויקט האינטרנט: ביקור תלת מימד בקרקמיש, OrientGIS,  פרויקט Tilmen Höyük ועוד.

Palestine Open Maps

Palestine Open Maps היא פלטפורמה לחקירה מבוססת מפה וסיפור סוחף.

גרסת אלפא זו של הפלטפורמה מאפשרת למשתמשים לנווט ולחפש בגיליונות המפה ההיסטוריים, ולצפות בנתונים בסיסיים על יישובים נוכחיים ומחוקים.

פליאדות

פליאדס מעניקה לחוקרים, סטודנטים וחובבים ברחבי העולם את היכולת להשתמש, ליצור ולשתף מידע גיאוגרפי היסטורי על העולם העתיק בצורה דיגיטלית. נכון לעכשיו, לפליאדות יש כיסוי נרחב לעולם היווני והרומי, והיא מתרחבת לגיאוגרפיה של המזרח הקדום, הביזנטית, הקלטית וראשית ימי הביניים.

רמבי

אינדקס המאמרים במדעי היהדות הוא ביבליוגרפיה סלקטיבית של מאמרים בתחומים השונים של מדעי היהדות וחקר ארץ ישראל. החומר הרשום ברמ"י מלוקט מאלפי כתבי עת ואוספים של מאמרים בשפות עברית, יידיש ואירופה, בעיקר מאחזקותיה של הספרייה הלאומית והאוניברסיטאית היהודית.

טקסטיל-תמרים

האתר עם מאגר מידע על טקסטיל מתוארך פחמן וטקסטיל מתוארך היסטורי (אלף 1 לפנה"ס ולספירה).

 

מסד נתונים איקונוגרפי של מכון ורבורג

אוסף עשיר וצומח של נתונים איקונוגרפיים ותמונות מרחבי העולם ומתקופות שונות.

מאגר מידע עולמי של מוזיאונים ואוספים של אוניברסיטאות

כולל באוניברסיטאות יש מוזיאונים ואוספים פנטסטיים, מכל הסוגים והגדלים ובכל נושא שניתן להעלות על הדעת באמנויות, מדעי הרוח והמדעים.

bottom of page